Polska pod ostrzałem cyberataków

Większość z nas nie ma pojęcia, że w czasie kiedy śpimy, pracujemy, odpoczywamy i ogólnie żyjemy, w globalnej sieci cały czas dochodzi do cyberataków. Internet to bodajże największa zdobycz cywilizacji, dzięki której staliśmy się społeczeństwem globalnym. Ułatwia wymianę informacji, handel międzynarodowy, zbliża ludzi, poszerza horyzonty, ułatwia podróżowanie po świecie, bawi, uczy i rozwija. Ale ma też swoją ciemną stronę, jest jednym z większych źródeł ważnych informacji, na które czyhają cyberprzestępcy. Za wykradaniem danych nie stoi już, jak przed laty, młody haker, który za pomocą posiadanej wiedzy i zdolności chce zdobyć szybkie pieniądze. Cyberataki to obecnie przestępczość zorganizowana i zyski sięgające miliardów dolarów.

Cyberataki, których celem jest Polska

O tym, jaka jest skala tych przestępstw może świadczyć już ta jedna liczba-6 milionów prób dokonania cyberataków na Polskę tylko w minionym roku. Większość z nich pochodziło z adresów IP przypisanych do Stanów Zjednoczonych, aż 1,5  miliona. Na kolejnych miejscach była Francja i 900 tys. prób, Rosja z 800 tys. prób i Chiny, skąd przypuszczono atak niemal 600 tys. razy. Dalej w rankingu są jeszcze: Finlandia, Singapur, Ukraina, Argentyna, Niemcy, a także Wielka Brytania.

Oczywiście większość z tych ataków zostało wykryte i zablokowane, więc do kradzieży danych nie doszło, ale taka ciągła walka wymaga sporych nakładów na bezpieczeństwo teleinformatyczne ze strony firm i instytucji.

Co ciekawe, cyberataki mają miejsce przez cały rok, ale są szczególnie newralgiczne okresy, kiedy ten proceder się nasila. To na przykład Boże Narodzenie. W te dni odnotowano aż 60% ataków z podanej ilości ogólnej. Duża ilość ataków ma także miejsce w wakacje, głównie w sierpniu.

Najczęściej wykorzystywane sposoby cyberataków:

  •    Złośliwe oprogramowanie, tj. malware. Pod tą nazwą kryje się cała plejada programów i aplikacji, które wykazują duża szkodliwość wobec systemów stosowanych w firmach i instytucjach. Mogą przybierać formę wirusów, koni trojańskich, robaków albo programów ransomware, które żądają okupu za dostęp do danych. Sposobem na zapobieganie takim cyberatakom są wysokiej jakości programy antywirusowe oraz daleko idąca ostrożność, zwłaszcza ze strony użytkowników poczty elektronicznej i stron internetowych. Największym zagrożeniem są odwiedziny na „egzotycznych” stronach www oraz otwieranie podejrzanych załączników przesłanych drogą mailową.
  •        Ataki na hasła. Stosowane są tutaj różne metody, ale trzy z nich są najczęściej używane. Cyberprzestępcy czatują przede wszystkim na użytkowników, którzy mają do różnych usług takie samo hasło. Obiektem cyberataków są także hasła zawierające oczywiste wyrazy, sformułowania i ciągi cyfr, wszystko co jest związane z nazewnictwem stosowanym w firmie lub w życiu prywatnym. W użytku są także specjalne programy, które śledzą każde wciśnięcie klawisza na klawiaturze i same odczytują hasło wpisywane na zainfekowanym komputerze.

Jak zapobiegać cyberatakom?

To oczywiście zadanie dla specjalistów od bezpieczeństwa systemów informatycznych, którzy posiadają stosowną wiedzę i wyposażeni są w kosztowne narzędzia pracy, po to aby szybko reagować na nowe metody stosowane przez cyberprzestępców. Im więcej firma zainwestuje w zatrudnienie fachowców IT i zakup zapór antywirusowych oraz innych zabezpieczeń, tym większą ma szansę na zatrzymanie wszystkich cyberataków. Konieczna jest także edukowanie użytkowników systemów i sprzętu informatycznego, aby w porę wykrywali zagrożenie, nie korzystali z niezaufanego oprogramowania, nie otwierali podejrzanych załączników oraz z należytą starannością tworzyli i zabezpieczali swoje hasła. Tu konieczna jest szeroko rozumiana ostrożność użytkowników i wzmożona czujność fachowców, ponieważ cyberprzestępcy są zawsze o kilka kroków przed nami.

Leave a Comment

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *