Czy własne mieszkanie jest dobrą inwestycją?

Kupno mieszkania z przeznaczeniem na wynajem lub sprzedaż jest coraz częściej spotykanym sposobem inwestowania. Czy jest to dobry sposób na ulokowanie pieniędzy? Sprawdźmy.

Mieszkanie pod wynajem

Niskie stopy procentowe i coraz wyższe zarobki, umożliwiające zaoszczędzenie na wkład własny i  otrzymanie niedrogiego kredytu hipotecznego przekonują coraz większą ilość osób do zakupu nieruchomości, którą przeznaczą na wynajem. W takiej sytuacji stają się oni właścicielami  mieszkania, którego hipotekę spłacają najemcy. Po okresie spłaty kredytu, cały opłacany przez lokatorów czynsz staje się ich zyskiem, a dodatkowo zostają oni jedynymi właścicielami nieruchomości, którą mogą w dowolnym momencie sprzedać i zainwestować pieniądze w inny sposób lub wykorzystać je na konkretny cel.

Czy to się opłaca?

Oczywiście nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, która sprawdzi się w każdym przypadku, jednak w większości z nich taka inwestycja niesie ze sobą zyski. Najkorzystniej jest nabyć nową nieruchomość w niewygórowanej cenie i atrakcyjnej lokalizacji – wtedy zyskujemy już w momencie kupna, ponieważ możemy ją sprzedać drożej i prawdopodobnie nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem kupca. Jeżeli jednak nastawiamy się na długoterminowe inwestowanie, lepszym pomysłem wydaje się być wynajem. Jest to skuteczniejszy sposób niż oszczędzanie w banku, ponieważ na lokacie zarobimy ok 2%  w skali roku, natomiast na wynajmie mieszkania możemy zyskać nawet 4-5% w tej samej skali. Odpłatne udostępnianie mieszkania najemcom może stać się sposobem osiągania dochodu pasywnego, będącego zabezpieczeniem na przyszłość i przynoszącego zyski nawet jeśli chwilowo nie jesteśmy aktywni zawodowo.

O czym należy pamiętać?

Aby inwestycję uznać za udaną, musi ona przynosić zyski. Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości należy dobrze przeanalizować sytuację na lokalnym rynku mieszkaniowym i zastanowić się, jakie warunki musi ona spełnić, by przynosić nam korzyści finansowe. Najważniejsze jest ustalenie wysokości czynszu. Nie może być on zbyt wysoki, ponieważ będzie odstraszał klientów, jednak jego kwota musi wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków. Zaliczamy do nich miesięczną ratę kredytu (jeżeli na zakup nieruchomości pożyczaliśmy pieniądze z banku), opłacenie  rachunków, czynszu spółdzielczego, ubezpieczenia, czy pokrycia kosztów ewentualnych napraw, remontów itp. Musimy również liczyć się z tym, że najemcy mogą się zmieniać częściej niż byśmy tego chcieli. W takiej sytuacji musimy być przygotowani na przestoje w wynajmowaniu mieszkania przez miesiąc lub dwa. W tym czasie sami będziemy musieli pokrywać wszystkie wcześniej wymienione zobowiązania finansowe. Warto dobrze przemyśleć, czy nasz budżet domowy na to pozwoli. W przeciwnym wypadku, ulokowanie pieniędzy w nieruchomości może stać się powodem problemów finansowych, a nie zysków.

Leave a Comment

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *