Karta kredytowa- czym różni się od debetowej?

Obecnie, zdecydowana większość osób posiada przynajmniej jedno konto w banku, dodatkowe konto oszczędnościowe, dostęp do bankowości internetowej, czy możliwość zbliżeniowego dokonywania płatności. Posiadanie karty debetowej jest powszechne i oczywiste, a tym samym nikogo nie dziwi. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku karty kredytowej. Czym jest, jak wpływa na nasz budżet domowy oraz kto może ją otrzymać? Wyjaśniamy!

Jak działa karta kredytowa?

Tak jak karta debetowa, służy ona do dokonywania transakcji bezgotówkowych, w ramach określonego limitu. Różnica między nimi polega jednak na tym, że karta kredytowa nie jest połączona z kontem osobistym, a wszystkie płatności wykonywane za jej pomocą wykorzystują nie nasze prywatne oszczędności, lecz pieniądze należące do banku. Jest to forma odnawialnej pożyczki. Co miesiąc otrzymujemy od banku określoną kwotę, którą możemy dysponować według własnego uznania, pod warunkiem, że będziemy ją regularnie i terminowo zwracać. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej gotówki na nagłe, nieprzewidziane wydatki, chcą zwiększyć swój budżet rodzinny, lub po prostu nie lubią martwić się niespodziewanym brakiem pieniędzy.

Należy jednak pamiętać, że ustalony na karcie kredytowej limit trzeba spłacić w określonym terminie. Jeśli nie zostanie on przekroczony, bank nie naliczy odsetek. Limit ten jest ustalany indywidualnie i uzależniony od wielu czynników. Oczywiście, karta kredytowa, tak jak każda pożyczka jest oprocentowana. Korzystanie z niej wiąże się więc z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Mimo, że zazwyczaj nie są one wysokie, warto o tym pamiętać, planując domowe wydatki.

Kto może otrzymać kartę kredytową?

Niestety, mimo wielu korzyści z niej płynących, karta kredytowa nie jest rozwiązaniem dla każdego. Posiadanie konta osobistego w danym banku wcale nie oznacza, że zgodzi się on na przyznanie takiej formy pożyczki. Aby ją otrzymać, należy spełnić szereg warunków. Przede wszystkim, sprawdzona zostanie nasza zdolność kredytowa- jest to forma zapewnienia, że będziemy w stanie spłacić przyznany nam miesięczny limit. Poza tym, bank będzie chciał zweryfikować, czy nie posiadamy niespłaconych zobowiązań  w innych instytucjach oraz poznać naszą dotychczasową historię kredytową. W tym celu, w wybranej placówce należy przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu oraz o wysokości otrzymywanych dochodów, pasek wypłaty, wyciąg z konta lub PIT za ostatni rok. Dopiero, jeśli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, bank przyzna nam możliwość otrzymania karty kredytowej. Wysokość jej limitu zostanie określona na podstawie wysokości naszych zarobków oraz ilości innych zobowiązań finansowych. Otrzymamy również szczegółowe informacje dotyczące korzystania z karty oraz wysokości wiążących się z nią opłat.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Pomimo tego, że zasady jej funkcjonowania zawsze są takie same, warunki korzystania z karty mogą się od siebie bardzo różnić, w zależności od banku, który nam ją oferuje. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy zapoznać się z informacjami dotyczącymi wysokości opłat, oprocentowaniem karty, czy terminem spłaty. Ważne jest również, aby sprawdzić, czy bank przewiduje występowanie okresu bezodsetkowego, a jeśli tak, to jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc z niego skorzystać. Wszystkie te informacje pomogą w dokonaniu najlepszego wyboru i osiągnięciu pełnej satysfakcji z korzystania z osobistej karty kredytowej.

Leave a Comment

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *