Ukryte wydatki – jak je kontrolować?

Przeważnie naszą uwagę przykuwa to, co namacalne. Nie inaczej jest w przypadku wydawania pieniędzy. Zwracamy uwagę na towary i usługi, za które płacimy i które dają wymierne efekty. Tymczasem często nasz budżet domowy nadszarpują wydatki nieco bardziej ukryte. Przez to, że nie zwracamy na nie uwagi, nie zauważamy też, że można je kontrolować i spróbować zmniejszać. Mogą być to drobne kwoty, ale jak to mówią „grosz do grosza…”. Warto szukać nawet najmniejszych oszczędności, dlatego przyjrzyjmy się na przykład swoim wrześniowym wydatkom bardziej uważnie. Może znajdziemy tam słabe punkty, obciążające zupełnie niepotrzebnie budżet domowy.

Parę ciekawych przykładów:

  • Opłata za prowadzenie konta i inne tajemnicze należności. Dziś banki oferują już darmowe konta przy np. czterokrotnym wykonaniu płatności kartą. Jeśli więc twój bank nie ma takiej oferty, zmień go na inny. Zwróć także uwagę na inne, dziwne kwoty np. prowizje.
  • Prowizja za wypłatę z bankomatu. Sprawdź jakie bankomaty są dla ciebie bezpłatne, aby jej nie płacić.
  • Pseudo promocje w sklepach. Jest ich pełno, a większość to zwykłe pułapki. Zawsze przeliczaj i czytaj napisy z gwiazdką. A przy kasie sprawdzaj jaką cenę masz na paragonie.
  • Dodatkowe opłaty za usługi. Zwracaj uwagę na wysokość rachunku za telefon, internet czy telewizję. Obecnie każdy może mieć internetowy panel klienta, gdzie sprawdza się bilingi i szczegółowe rozliczenia. Operatorzy często stosują jakieś dodatkowe opłaty za nikomu niepotrzebne usługi. Jeśli tak jest, zadzwoń i zażądaj wyjaśnień oraz usunięcia tych dodatków.
  • Zbyt wysokie ubezpieczenie samochodu. Jeśli np. twoje wrześniowe wydatki obejmują opłacenie nowej polisy oc, poświęć tą godzinkę i sprawdź oferty firm typu „direct”. To trochę pracochłonne, ale inaczej możesz przepłacić nawet 0 40%.
  • Opłaty za zużycie prądu i wody w częściach wspólnych budynku. To częste, że zarządcy budynków tak właśnie pokrywają sobie straty energii lub wycieki wody w budynkach. Zwróć uwagę na wysokość tych opłat i jeśli są za wysokie, zażądaj wyjaśnień lub złóż reklamację.
  • Duże zużycie mediów. Oszczędności można w tym zakresie szukać także w swoim gospodarstwie domowym. Poobserwuj nawyki swoje i innych członków rodziny. Okaże się, że nikt nie gasi światła za sobą, że zbędnie włączone są trzy telewizory i dwa laptopy, że każdy myje zęby przy odkręconej wodzie, a grzejniki grzeją całą mocą kiedy was nie ma w domu. To wszystko pożera skrycie budżet domowy.
  • Przejazdy do pracy i szkoły. Wiadomo, że samochodem wygodniej. Ale czy myślałeś kiedyś, ile można zaoszczędzić na dojazdach korzystając z komunikacji miejskiej. Szczególnie opłaca się to na dłuższych trasach i z użyciem biletu miesięcznego.
  • Torby na zakupy. To nie jest nowy temat, ale wszyscy o nim zapominamy. Ciekawe ile wydajesz na kupno toreb foliowych w roku? A przecież można wziąć siatkę lub dwie z domu, a w bagażniku wozić specjalne torby. Warto to przemyśleć, bo obecny rząd chce podwyższyć opłaty za reklamówki foliowe.

To zaledwie część pomysłów na kontrolę ukrytych wydatków, które niepostrzeżenie obciążają nasz budżet domowy. Być może sami, idąc tym tropem, znajdziecie ich więcej. Z czasem okaże się, że małymi kroczkami i tu poczynicie oszczędności.

Leave a Comment

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *